Trump u përgjigjet kritikëve: Synimi ishte të ndaheshin “fakte rreth terrorizmit”

Pas njoftimeve se Presidenti Donald Trump kishte nxjerrë informacione tepër sekrete në bisedimet me zyrtarët rusë gjatë një takimi në Zyrën Ovale, ai komentoi sot në Twitter se synimi i tij ishte të ndante “fakte që kishin të bënin me terrorizmin dhe sigurinë e fluturimeve ajrore” si dhe të nxiste Rusinë që të ndërmarrë më shumë veprime kundër grupit Shteti Islamik.

Komentet ishin me sa duket një përpjekje për t’iu përgjigjur njoftimeve që u publikuan dje vonë, së pari nga gazeta Washington Post dhe më pas nga media të tjera. Zoti Trump tha gjithashtu se si president ai ka “të drejtën absolute” për të ndarë informacione të tilla.

Këshilltari i Sigurimit Kombëtar amerikan, H.R. McMaster dhe anëtarë të tjerë të administratës Trump mohuan njoftimet e mediave se presidenti zbuloi informacione tepër sekrete kur ishte duke biseduar me zyrtarët rusë në Zyrën Ovale.

Njoftimi “është i rremë”, u tha zoti McMaster gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të hënën mbrëma. “Asnjëherë nuk u diskutua për burime apo metoda zbulimi dhe presidenti nuk foli për ndonjë operacion ushtarak që nuk ishte i njohur publikisht,” shtoi ai.

“Unë isha vetë atje dhe asgjë e tillë nuk ndodhi”, përfundoi gjeneral McMaster, para se të hynte përsëri në krahun perëndimor të Shtëpisë së Bardhë pa iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

16 maj 2017 (gazeta-Shqip.com)Loading...
Propellerads

Leave a Reply