Legjenda italiane e rrugëve, ‘Fiat 500’ feston 60-vjetorin (Foto)

Një eveniment special është bërë pjesë e galerisë në “MoMa”, Muzeu i Artit Modern në New York.

“Nëse është e vërtetë që ‘Fiat 500’ ka lënë gjurmë në historinë e makinave, është e vërtetë gjithashtu që kurrë nuk ka qenë thjesht një makinë, por një ikonë e stilit italian”,- ka thënë Olivier Franois, Head of Fiat Brand dhe Chief Marketing Officer FCA.

 Ekzemplari ka bërë për vete edhe Moma, me një seri “500 F”, më e përdorshmja e të gjitha kohërave, prodhuar nga 1965 deri në 1972 me 4 milion ekzamplarë. /Lajmi.net/


Loading...
Propellerads

Leave a Reply