Kategoria: Teknologji

Chevrolet zbulon Corvette-n më të shpejtë (Foto)

Me një motor V8 dhe 7 marshe, kjo makinë mendohet se do të arrijë rreth 315 km/h. Corvette ZR1 do të dalë në shitje pranverën e ardhshme, fillimisht në Shtetet...

“Facebook”, një eksperiment?

“Facebook”, thotë Parker, shfrytëzon cënueshmërinë e psikologjisë njerëzore, pra dobësitë psikike të gjithsecilit dhe vë në rrezik shëndetin mendor të...

Apple apo Samsung, ja cilin duhet të zgjidhni…

Teknologjia ka ecur me hapa gjigandë deri në ditët e sotme. Nëse më parë ishte privilegj të mbaje në duar një celular me butona, tani është privilegj të...

Nënë e bir ia dëshmojnë iPhonit “dështimin” para kamerës (Video)

Ammar Malik, 10 vjeçari arrinë që të hapë iPhone X-in e nënës, gjë të cilën e dëshmon edhe në këtë video, shkruan Indeksonline. Ky rast e ka vënë në...

Vdes 14-vjeçarja, e zuri rryma në iPhone 6

Le Thi Xoan u gjet pa shenja jete nga prindërit e saj me pajisjen e bardhë pranë saj në qytetin Hanoi të Vietnamit, raportuan mediat lokale. Policia tha se një...

Superkompjuterat, Kina lë pas SHBA-në

Bëhet fjalë për sisteme të mëdha dhe të kushtueshëm të përbërë nga qindra procesorë të fuqishëm të ndërtuar posaçërisht për studime në fusha të...

Makina tërësisht elektrike që arrin shpejtësi marramendëse (Foto)

Makina e quajtur Tachyon Speed, që e ka marrë emrin nga grimca teorike që lëviz më shpejt se drita, mendohet se mund të arrijë një shpejtësi maksimale rreth 390...

Kina lë pas SHBA-të për numrin e superkompjuterave

Shteti komunist ka 202 nga këto superkompjutera me performancën më të larta në botë, sipas sondazhit të fundit Top500. Në të kundërt, SHBA’ja kishte 143. Kjo...

Tre iPhonet e vitit të ardhshëm do të duken njëjtë si iPhone X

Vitin e ardhshëm, ky pritet të shërbejë si shembull. Sipas Ming-Chi Kuo, analist i KGS-së i njohur për çështjet e Apple, ka spekuluar se kjo kompani do të...

Kamioni i Teslas “do të çmendë njerëzit”

Tesla semi është kamioni i ri që pritet të ketë bateri të madhe që i mjafton të ecën deri në rreth 450 kilometra distancë. Së fundmi, Musk ka shkruar në...