Kategoria: Rajoni-Botë

Dhuna në Mianmarit, Aung San Suu Kyi: Nuk i druhem asnjë kontrolli ndërkombëtar

Udhëheqësja de fakto e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, mbajti të martën fjalimin e paralajmëruar mbi krizën e vendit të saj në shtetin Rakhine, ku dhuna detyroi...

SHBA shton 3000 ushtarë në Afganistan

Shteteve të Bashkuara kanë shtuar 3000 ushtarë të rinj, të cilat janë nisur drejtë Afganistanit, ka thënë Sekretari i Mbrojtjes, Jim Mattis. Presidenti i...

Uragani “Maria” në kategorinë 4, kërcënon ishujt e karaibeve

Uragani “Maria”, i cili po kërcënon ishujt e Karaibeve, që ishin goditur pak javë më parë nga “Irma”, ka mbërritur në kategorinë numër 4, duke arritur...

“Ryanair”, anulohen fluturimet për 400 mijë pasagjerë

Anulimet e fluturimeve të avionëve të kompanisë “Ryanair” do të përfshijnë 400 mijë pasagjerë. Kështu ka sqaruar shefi i kompanisë “low cost”...

Azerbajxhan, dënohet me 8 vjet burg gazetari i njohur kritik ndaj qeverisë

Një gjykatë në Azerbajxhan ka dënuar me tetë vjet burgim një gazetar të njohur për kritika ndaj qeverisë. Gjykata e Krimeve Serioze në qytetin Shaki ka...

Stuhia e fortë shkakton 8 të vdekur në Rumani

Të paktën tetë persona kanë humbur jetën dhe 67 janë plagosur nga një stuhi e fortë që goditi pjesën perëndimore të Rumanisë. Shumica e viktimave janë...

Avionët amerikanë kryejnë sulme simuluese në qiejt e Seulit

Katër avionë luftarakë amerikanë F-35B të pakapshëm nga radarët dhe dy bombardues strategjikë B-1B, kanë simuluar një bombardim strategjik në qiejt...

Palestinë, Hamas-i pranon kushtet e AKP-së për pajtim

Kthesë në procesin e pajtimit, të ndërmjetësuar nga Egjipti, mes Hamasit dhe Autoriteteve kombëtare palestineze, të kontrolluar nga Al-Fatah i presidentit Abu...

SHBA, përleshje për lirimin e policit që vrau djalin me ngjyrë

Përleshjet e reja mes policisë dhe manifestuesve kanë zgjatu shumë për të dytën natë me radhë në St. Luis në Mizouri, ku qindra persona kanë zbritur në...

Koreja e Veriut, Trump ironizon Kim Jong-un: Njeriu i raketave!

“Kam biseduar me presidentin koreano-jugor, Moon Jae-in dhe e pyeta si është “Njeriu i Raketave” (Kim Jong-un)”. Presidenti amerikan ka ironizuar diktatorin...