Kategoria: Rajoni-Botë

“Russiagate”, Trump i del në mbrojtje dhëndrit të tij Kushner

Jared Kushner, një nga këshilltarët më të ngushtë të Donald Trump dhe bashkëshorti i Ivankës, “është duke bërë një punë të shkëlqyer për vendin, ndaj...

FBI informoi MI5 për sulmin e Salman Abedi në Mançester

Hasham Abedi, vëllai i vogël i atentatorit të Mançesterit, Salman, ishte pjesë e një celule terroriste, i cili projektonte të vriste të dërguarin e OKB-së në...

Koreja e Veriut provokon sërish, lëshon një raketë afër Japonisë

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë të topit “Skud” pranë Wonsan-it, qytet në provincën veri-perëndimore të Gangwon. Lajmi bëhet i ditur nga autoritetet...

Merkel: Europa nuk mund të mbështetet më tek SHBA dhe Britania e Madhe

Evropa nuk mund të varet më plotësisht tek SHBA dhe Britania, pas zgjedhjes së presidentit Donald Trump dhe Brexit. Kështu deklaroi kancelarja gjermane Angela...

“Balena blu”, policia italiane shpëton një vajzë 14-vjeçare

Autoritetet italiane kanë arritur që të shpëtojnë një 14-vjeçare nga vdekja, pasi ajo kishte rënë pre e lojës së rrezikshme “Sfida e balenës blu”. Mediat...

Sulmi në Mançester, publikohen fotot e fundit të kamikazit

Autoritetet britanike kanë publikuar fotot e fundit të Salman Abedi, kamikazit që vrau 22 persona në fund të koncertit të Ariana Grande në Mançester. Nga të...

G-7 përqendrohet tek çështja e emigracionit dhe ndryshimet klimatike

Gjatë ditës së dytë dhe të fundit të tij, samiti i grupit G-7 u përqëndrua tek tematika e emigracionit, një çështje tepër e ndjeshme për vendin organizator...

Kaos në sistemin informatik, anulohen fluturimet në aeroportet britanike

Kompania ajrore ”British Airways” ka anuluar të gjitha fluturimet nga aeroportet e “Heathrow” e “Gatwick” në Londër deri në orën 17:00 lokale. Vendimi...

Estonia dëbon dy diplomatë rusë të akuzuar për spiunazh

Marrëdhëniet në mes Talinit dhe Moskës ka vite që janë të acaruara, por ditët e fundit, vendi balltik dëboi sërish nga vendi dy diplomatë rusë me akuzat për...

Sulmi në Mançester, dy arrestime të tjera për masakrën

Policia britanike thotë se i ka bërë edhe dy arrestime të reja lidhur me sulmin terrorist vdekjeprurës në Mançester, derisa janë intensifikuar përpjekjet për...