Kategoria: Politikë

Maqedonia shtet jofunksional- Lëvizja Besa solucion i vetëm

Shkruan Bejtulla Demiri:   Sipas politologut amerikan me renome botërore (Francis Fukuyama) në librin e tij “State building governance and world order in...

E turpshme: BDI nuk arriti ta bind LSDM-në për “Shtëpinë e Alfabetit” dhe universitetin “Nënë Tereza”

Qeveria e Maqedonisë ka paraqitur në Kuvend propozimin për rishikimin e buxhetit, me të cilin synon të zvogëlojë në masë të madhe harxhimet joproduktive,...

Bilall Kasami: Për buxhetin e vitit 2018 – Lëvizja BESA do të dhjetëfishojë kërkesat për nevojat e shqiptarëve

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, nga Parlamenti i Maqedonisë duke folur për ribalancin e buxhetit për vitin 2017 tha se duket se edhe ky buxhet shkon në...

Bilall Kasami: Me këtë buxhet, edhe kjo Qeveri i “preu” në BESË shqiptarët

Ndoshta për herë të parë në Maqedoni një kryetar shqiptar, siç është Bilall Kasami i Lëvizjes BESA, ka ndodhur që të flet për mos ndarjen e drejt të...

Pritet reagim i ashpër i Billall Kasamit, për thellimin e diskriminimit buxhetor ndaj shqiptarëve

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami do të kërkojë llogari nga ministri i financave Dragan Tevdovski dhe kjo Qeveri në përgjithësi, për shkak të diskriminit...

Skandaloze: BDI kërkon 50 milionë denarë shtesë për drejtorinë e Agron Buxhakut i cili u akuzua për keqpërdorime të shumta

Portali Sakte.net mëson se Bashkimi Demokratik për Integrim ka dorëzuar 3 amandamente për rebalancin buxhetor. Një prej tyre ka të bëjë me kërkesën që të...

Ambasadorja turke: Çrrënjosja e FETO-s në dobi të Maqedonisë (VIDEO)

Ambasada e Republikës së Turqisë në Shkup, nëpërmjet disa aktiviteteve ka shënuar përvjetorin e parë të tentimit për grushtshtet në Turqi. Në konferencën...

​Edhe Zoran Bozhinovski lirohet nga burgu, vetëm shqiptarë ende po vuajnë burgjeve

Gazetari Zoran Bozhinovski është liruar nga burgu në këto çaste. Ai ishte i akuzuar në rastin “Spiuni”, për spiunim dhe shoqërim kriminel. Që nga...

AMBASADORJA TURKE: ORGANIZATA TERRORISTE FETO ENDE ËSHTË AKTIVE NË MAQEDONI

Ambasadorja e Republikës së Turqisë në Shkup, Tülin Erkal Kara, në një konferencë për shtyp me rastin e përvjetorit të parë të tentativës për grusht shtet...

Ambasadorja turke: 15 korriku të mos përsëritet askund, mbyllni shkollat e terroristit Gylen

Ambasadorja e Republikës së Turqisë në Shkup, Tülin Erkal Kara, është mirënjohëse për mbështetjen që e kanë shprehur qytetarët e Maqedonisë pas tentimit...