Kategoria: Opinion

“Stupcat”, mësimi i duhur për t’njohur të shkuarën!

Nga Ben Andoni Qarkullonte një barsaletë në kohën e diktaturës në Shqipëri për dy personazhe, njëri frikacak, por i gjallë që u fliste pionerëve çdo vit dhe...

A tallemi dot me “herojtë” tanë?

Nga Andi Bushati Një skeç i transmetuar në mbrëmjen e ndryshimit të viteve nga Koha TV po ndan prej ditësh opinionin shqiptar përtej kufirit, mes atyre që duan...

E shtuna e shtetrrethimit!

Nga Beqë Cufaj Të dalim në protesta dhe ta rrëzojmë këtë Qeveri! Ta ndalim korrupsionin, nepotizmin, mashtrimet për premtimet parazgjedhore: ato të Hashimit...

Analisti ky poet sui generis – pra kosovar

Shkruan: Ballsor Hoxha Nëse Kosova si shoqëri është në fazën e saj të zbulimit të botës, si qenie apo organizim i pavarur, fenomeni dhe funksioni sociologjik i...

Viti vendimtar për Hashimin!

Nga Beqë Cufaj I lexuat intervistat e Hashimit dhe Isës në prag dhe pas ndërrimit të motmotve? Unë jo të gjitha. Më mjaftonin vetëm titujt, mestitujt me...

“Une jam UÇK”

Nga Aferdita Kelmendi. 1998 – ne nje dite qershori, ne Washington DC . Ne nje salle perplot me gazetare, publiciste, shoqeri civile, politikane… ne panel-...

Barack Obamës po i mbaron koha

Nga Miodrag Soric Edhe 11 muaj e amerikanët do të votojnë për presidentin e ri. Pavarësisht se kush do të jetë: Vendimi për këtë do të ketë ndikim global....

Për dialogun as Augustinin s’po e lexoj!

Nga Beqë Cufaj Dy burra të moshuar, njëri 73 e tjetri 84 vjeç, takohen në katin e 35-të, të Hotelit “Waldorf Astoria” në mes të New Yorkut. Me 14 Mars të...

Stasi gjerman dhe Nёnё Tereza

Nga Christoph Strack Vёmendja shtetёrore nuk i kushtohej thuajse fare veprёs jetёsore apo deklarateve tё diskutueshme tё Nёnё Terezёs nё Perёndim. E lindur...

Për foto peshqeshin e Edi Ramës!

Nga Beqë Cufaj Duket se Edi Rama s’ka menduar gjerë as gjatë por menjëherë posa ka dalë nga shtrati ditën e parë të këtij viti ka nxjerrë nga fioku i tij...