Kategoria: Opinion

“Une jam UÇK”

Nga Aferdita Kelmendi. 1998 – ne nje dite qershori, ne Washington DC . Ne nje salle perplot me gazetare, publiciste, shoqeri civile, politikane… ne panel-...

Barack Obamës po i mbaron koha

Nga Miodrag Soric Edhe 11 muaj e amerikanët do të votojnë për presidentin e ri. Pavarësisht se kush do të jetë: Vendimi për këtë do të ketë ndikim global....

Për dialogun as Augustinin s’po e lexoj!

Nga Beqë Cufaj Dy burra të moshuar, njëri 73 e tjetri 84 vjeç, takohen në katin e 35-të, të Hotelit “Waldorf Astoria” në mes të New Yorkut. Me 14 Mars të...

Stasi gjerman dhe Nёnё Tereza

Nga Christoph Strack Vёmendja shtetёrore nuk i kushtohej thuajse fare veprёs jetёsore apo deklarateve tё diskutueshme tё Nёnё Terezёs nё Perёndim. E lindur...

Për foto peshqeshin e Edi Ramës!

Nga Beqë Cufaj Duket se Edi Rama s’ka menduar gjerë as gjatë por menjëherë posa ka dalë nga shtrati ditën e parë të këtij viti ka nxjerrë nga fioku i tij...

Profesor Sami Repishti çoi zërin e Kosovës në Washington

Nga Elez Biberaj E kam njohur Profesorin që kur kam ardhur në këtë vend në vitin 1968 dhe jam me fat që kam ndjekur nga afër shumë prej veprimtarive dhe...

Kosova, zhgënjim i përbashkët!

Nga Ben Andoni Zhvillimet e këtij viti në Kosovë kanë qenë një zhgënjim i të gjithëve. I faktorit ndërkombëtar, që me sugjerimet dhe vëzhgimet ka treguar se...

Ne bëjmë vitet, ne bëjmë botën

Nga Xhemal Ahmeti Duket sikur për shqiptarët të ketë vetëm politikë. E kjo e fundit është tmerr. Po sfera tjera të jetës a kanë shqiptarët si kultura, artet,...

2015/2016. Fundvit/ Fillimvit.

Nga Beqë Cufaj 1. Një natë e gjatë. Javë për javë, muaj për muaj. Një heshtje. Një asgjë. Një vit në kërkim. Jetë përtej jete. Shkronjë që lidh...