Kategoria: Opinion

Diplomati Rushiti: Ziadin Sela me 4 fytyra, ka humb kontakt me realitetin!

Diplomati shqiptar që jeton dhe vepron në SHBA, Fatlum Rushiti, i njohur për lobimin e tij të fuqishëm për çështjen shqiptare, ka goditur fuqishëm Ziadin Selën...

Zeqirija Ibrahimi për gazetën Austriake, “Der Standard”: “Ne duhet të shpëtojmë kombin tonë këtu!”

Media austriake ka kontaktuar me Zeqirija Ibrahimin, që tashmë është kandidati për kryetar komune në Çair. “Njerëzit largohen nga këtu. Çdo vit ikin 20.000...

(RAJONI.NET) DOKUMENT: Anketa e brendshme, Bilall Kasami i pari i shqipëtarëve në Tetovë

BDI e humb Komunën e Tetovës me cilin do nga dy kandidatët të garojë. Këtë e dëshmon një anketë e brendshme e porositur nga BDI për nevoja të partisë, të...

“Shenur Osmani, i Besës e bën për pesë pare të a.q. “Prof.” Ymer Ismailin

2011 pata lexuar librin e Prof. Ymer Ismailit”Terminologjia politike & manipulimi medial” ku ne parathenie autori shkruan:”Hulumtimi shkencor i...

Doktori shënjestron Bejtën: BDI dhe Nevzat Bejta e kanë shkatëruar ardhmërinë e Gostivarit

Me këtë shkrim do të mundohem ta ofroj një propozim për ndryshim, një vizion për ardhmërinë, dhe një zgjidhje për problemet e grumbulluara të Gostivarit. Si...

Fryma jonë e re, penguesit dhe Maqedonia shqiptare

Muxhahid ISMAILI Pas dështimeve disadekadëshe, pas vasalizmit të turpshëm që nuk na u hoq qafe dhe na është ngjitur si fat politik, ne të rinjtë e kohës sonë,...

Epoka e Lidhjes Social-Demokrate në Maqedoni

Shqiptarët të cilët iu rrshtuan LSDM-së, nga rafshi mediatik e nga shoqëria civile dhe figura të ndryshme të njohura tashmë në vendin tonë, ndonëse...

GJUHA SHQIPE ZYRTARE! KA DALLIM….. SHUME KA DALLIM

Shkruan: AKILI GJUHA SHQIPE ZYRTARE !!!! KA DALLIM….. SHUME KA DALLIM Ne nje fshat tradita e donte qe cdo kush i cili martohej me nje vajze te virgjer, ne...

Kimi sërish godet Selën e Ahmetin

Pas raportimeve madiatike se partnerët e koalicionit qeveritarë nuk kanë arritur marrëveshje për miratimin e ligjit për gjuhën shqipe, ka reaguar edhe shkrimtari...

​MAQEDONIA NUK E KA DHËNË AS PROVIMIN E PARË TË DEMOKRACISË

Mbajtja e zgjedhjeve shumëpartiake, të lira dhe demokratike, është kushti i parë për një shtet demokratik. Në Maqedoni asnjëherë nuk janë organizuar zgjedhje...