Kategoria: Maqedoni

Zaev: Në fillim të javës së ardhshme, Maqedonia duhet të ketë Qeveri të re

Kryetari i LSDM-së dhe mandatar për përbërjen e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, mbrëmë nga Brukseli paralajmëroi se në zhvillim të plotë janë edhe...

Presidenti Ivanov do të takohet me Putinin

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, sot në Moskë do të zhvillojë një takim me presidentin e Federatës Ruse, Vlladimir Putin. Në suaza të...

Urim nga kryetari i Kuvendit për festën “Shën Cirili e Metodi”

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, në emër të vet personal dhe në emër të deputetëve, dërgoi urim me rastin e 24 Majit, Ditës...

(VIDEO) Ahmeti sonte e pranoi se pjesërisht ka hequr dorë nga Deklarata e përbashkët

Deklarata e përbashket e partive shqiptare nuk do të jetë e plotë në programën e Qeverisë së re, por vetëm disa pika që sipas kreut të BDI-së, Ali Ahmeti,...

Arifi konfirmon: BDI shkon në Qeveri, programi qeveritar është gati

Nënkryetarja e BDI-së, Teuta Arifi, ka konfirmuar se BDI ka vendosur që të jetë pjesë e koalicionit qeveritar të udhëhequr nga LSDM-ja. Edhe programa e Qeverisë...

Integrimet euro-atlantike, Maqedonia ka humbur shumë kohë (VIDEO)

Qeverinë e ardhshme e pret një punë shumë e vështirë për të rikthyer vendin në rrugën e integrimeve Euro-Atlantike, pas një dëmi shumë të madh të...

Edhe pesë persona thirren në bisedë në polici për ngjarjet e dhunshme në Kuvend

D.M. (28) nga Vinica, I.P. (39), Z.Z. (47) dhe N.P. (37), të gjithë nga Shkupi, dje janë thirrur në bisedë në polici për ngjarjet e dhunshme në Kuvend të cilat...

Për dhunuesit ndaj deputetëve vetëm dënim me kusht

Dhunuesit e deputetëve janë dënuar me kusht, pasi që kanë pranuar veprën. Tetë prej tyre janë dënuar me dënim me kusht prej gjashtë muaj, ndërsa një u...

Të akuzuarit pranojnë se kanë rrahur deputetët në Kuvend

Të gjithë të akuzuarit për rrahjen e deputetëve më 27 prill në Kuvend e kanë pranuar fajin. Seanca ende dhe nuk ka mbaruar. Para Gjykatës ka edhe rreth 20...

Ministrat e BDI-së vijnë në Kuvend, nuk tregojnë arsyen

Përveç deputetëve dhe koordinatorëve të grupeve parlamentare, në Kuvend kanë arritur edhe dy ministrat e BDI-së, ai i drejtësisë Valdet Xhaferi dhe ministri i...