Kategoria: Lajme

Bursën “Boris Trajkoski” e fituan 19 maqedonas dhe vetëm një shqiptar

Në listën e kadidatëve që kanë fituar bursën “Boris Trajkoski” për studime, për ciklin e dytë të programit MBA në Universitetin e Shefild, për vitin...

Zëvendësministri Bekim Maksuti, marionetë e pafuqishme për të bërë ndryshime në ARM

Shqiptarët e Maqedonisë, ende po vazhdojnë të disktriminohen në të gjitha institucionet shtetërore në vend. Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zv....

Takimet e Rekës së Epërme “Saraj 2017”

Sipas Elsit, Reka ose lugina e Rekës së Epërme, tani e zbrazur nga popullata, dikur ka qenë vatër e bashkësive të mëdha shqiptare që janë marrë me ruajtjen e...

Filloi procedura për zgjedhjen e prokurorit të ri publik

Qeveria e Republikës së Maqedonisë sot në seancë të rregullt do t’i rekomandojë Kuvendit ta fillojë procedurën për zgjedhjen e prokurorit të ri publik....

Mediat serbe trumbetojnë “agresionin e Maqedonisë” ndaj Serbisë!

Shumica e mediave të mëdha në Serbi kanë pasur në fokus incidentin diplomatik të tërheqjes së personelit nga ambasada serbe në Shkup. Titujt bombastikë të...

Gostivarilajm: Nevzat Bejta dhe Korrektori në ”HALL”

-Pas lajmit të publikuar më 04 gusht, në gostivarilajm.com, për investimet milionëshe të klanit të Bejtës dhe Subhi Jakupit, ndërpriten punimet në parcelën...

Qytetarët protestuan kundër deponisë së egër në Tetovë (Foto)

Dhjetëra banorë të Tetovës kanë organizuar një aksion kundër lënies pas dore nga zyrtarët të deponisë së egër të mbeturinave. Ata janë mbledhur pikërisht...

Fillon pastrimi i mbeturinave në deponinë e Tetovës

Ka nisur sot pastrimi i deponisë së egër të mbeturinave në Tetovë, e cila është kthyer në problem serioz për banorët në këtë rajon. Ditëve të fundit, kjo...

Kryeministrja serbe: Tërheqja nga Shkupi çështje serioze, po konsultohem me Vuçiqin e Daçiqin

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq e ka vlerësuar si serioze situatën e krijuar pas tërheqjes së personelit nga ambasada serbe në Shkup. “Kjo nuk është...

​Ekskluzive: Ja kush u “rrah” në degën e Lëvizjes BESA në Çair

Incidenti i shumëpërfolur në degën e Lëvizjes BESA në Çair në fakt ka ndodhur në mbledhjen e kryesisë së degës së BDI-së në këtë komunë, por nga frika...