Kategoria: Kulturë

Si i puthi dhe si i ekzekutoi një e nga një Enver Hoxha shokët e tij të Byrosë (VIDEO)

Ashtu si në betimet e Cosa Nostras, edhe regjimi komunist dhe krerët e saj kishin puthjen e tyre të nderit dhe besnikërisë. Këtë kod paraqet edhe materiali filmik...

Foto ekskluzive: Bekim Fehmiu në rolin e babait të Nënës Terezë

Aktori i mirënjohur kosovar Bekim Fehmiu që jetoi dhe veproi në Beograd  kishte depërtuar edhe në skenën ndërkombëtare me rolet e tij, madje ai e ka luajtur...

5 librat e Gabriel García Marquez-it që duhet t’i lexoni

Por Marquez ka lënë pas një pasuri të vërtet librash dhe pesë prej të cilave ju duhet ti lexoni patjetër. Njëqind vjet vetmi – 1967 “Njëqind vjet vetmi”...

“Lazarat Burning”: Hollivudi, film për fshatin shqiptar të drogës

Një projekt i madh Hollywood-ian do ta sjellë Shqipërinë si asnjëherë tjetër në sytë e të gjithë botës. Revista “Anabel” shkruan se kompania filmike...

Libri i parë artistik shqiptar për Nënë Terezën

Bota ka shkruar e shkruan shumë për Nënë Terezën, këtë personalitet të famshëm të humanizmit bashkëkohor, por libri i parë artistik për të është romani...

Vetëm një nëndegë e BESËS – ka më shumë njerëz se protestuesit e BDI-së! (FOTO)

“Pas themelimit të nëndegës së fshatit Rogle të Zhelinës, Lëvizja BESA u prit masovikisht nga qindra qytetarë edhe në themelimin e nëndegës së dytë...

Librat më të njohur në botë që patjetër duhet t’i lexoni

Pa dyshim që ka mijëra apo miliona libra në dispozicion për lexues, mirëpo jo të gjithë mund t’i lexojmë. Çdo shkrimtar punon në një zhanër të veçantë...

Më shumë para për “dokufestin” dhe qendrën kinematografike

Ministria e Kulturës javën e ardhshme do të dalë me emrat e institucioneve dhe aktiviteteve që do t’u shtohet buxheti. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit...

Gratë e të tjerëve: Dashuritë fatale në letërsinë e Dritëro Agollit

Personazhet femra jobesnike të letërsisë, Femra që iu dhanë pasionit duke thyer kodet e moralit… Historitë e tradhtive më të mëdha në letërsi, që do të...

Marrëveshja për zhdukjen e pavarësisë së Shqipërisë [Dokument i vitit 1919]

Monografia “Shqipëria në Konferencën e Paqes 1919-1920” me autorë Muin Çami dhe Marenglen Verli trajton një nga momentet më të rëndësishme të historisë...