Kategoria: Kulturë

Transformimet demokratike në Shqipëri përmes veprës së Ismail Kadaresë

Dorian Koci Ky vit filloi mbarë për kulturën shqiptare. Shkrimtari ynë, Ismail Kadare, nderohet me dekoratën më të lartë të shtetit francez “Legjioni i...

Transformimet demokratike në Shqipëri përmes veprës së Kadaresë

Ky vit filloi mbarë për kulturën shqiptare. Shkrimtari ynë, Ismail Kadare, nderohet me dekoratën më të lartë të shtetit francez “Legjioni i Nderit”....

Masakra e Biohorit në Natën e Bozhiqëve të 43-tës (II)

Vuajtjet e popullit në viset veriore të trojeve Shqipatare janë përshkallëzuar sidomos në periudhën nga 5 janari deri më 7 shkurt të vitit 1943 kur është...

Fjalimi brilant: Kur Fan Noli jepte dorëheqjen

Debatet e panjohura në Parlamentin e parë shqiptar, mes Fan Nolit dhe Ahmet Zogut. Nga debati parlamentar, kur Fan Noli jepte dorëheqjen si ministër i Jashtëm, duke...

Xhejms Bondi nuk ishte anglez, por serb

Xhejms Bondi ishte serb. Ai quhej Dushan (Dushko) Popov dhe ka lindur më 10 korrik 1910 në Titel, që në atëkohë ishte pjesë e Mbretërisë Austro-Hungareze. Ky,...

Kur revista TIME ka pas përpiluar listën e filmave më të bukur, prej vitit 1923

Richard Corliss dhe Richard Schickel patën marr kritika të përziera për sa i përket listës së përpiluar të filmave më të mirë prej vitit 1923 e këndej....

Letërsia shqipe gjatë vitit 2015

Ismail Kadare, Fatos Kongoli, Ben Blushi, Agron Tufa, Namik Dokle, Rudolf Marku, Ilirian Zhupa, Darien Levani, Enit Karafili, Besa Myftiu, autorët që prezantuan libra...

“Budallenjtë”, premiera e vetme në TKK gjatë janarit

Në faqen zyrtare të Teatrit Kombëtar të Kosovës është publikuar programi i shfaqjeve për muajin janar ku shihet se shfaqja “Budallenjtë” nga Florent Mehmeti...

Gjirokastra kërkon shtatore për Kadarenë

Në përvjetorin e lindjes, Bashkia e Gjirokastrës e shpall 2016-n “Viti Kulturor Ismail Kadare” Bashkia e Gjirokastrës, nëpërmjet kryetares së saj zonjës,...

A më mirë të lexohet një libër apo të shikohet një film?

Filmat nuk mbërrijnë t’i tejkalojnë librat. Ky konstatim forcohet sapo të shikojmë një film që bazohet në një libër. 1. Mësohet se si Stiven King nuk pat...