Kategoria: Kulturë

LETËRSIA DHE POLITIKA SI RES PUBLICA

Ndue Ukaj A mund të ndahet Rugova i letërsisë nga ai i politikës, dhe anasjelltas, Rugova i politikës nga ai i letërsisë? Apo thënë ndryshe, si manifestohen...

Afërdita, piktorja e portreteve të ngrohta

Afërdita Meçe Shijaku ishte një nga nxënëset që kreu Liceun Artistik “Jordan Misja” gjatë viteve 1958-1962, në degën e qeramikës. Konstruktimi i formës...

“Gjurmë Shqiptare”: Arbëreshët e Zarës, gjaku ynë (Video)

Historia e një komuniteti të jashtëzakonshëm, që pavarësisht vështirësive është përpjekur të ruajë gjuhën shqipe… Si e kanë ruajtur arbëreshët e...

Librat për Skënderbeun, ndër më të rrallët në Bibliotekën e Kongresit

Në Bibliotekën e Kongresit në Uashington, ruhen disa libra të rrallë për Skënderbeun. Grant Harris, drejtor i Sektorit të Evropës, i tha Zërit të Amerikës se...

Letra për gruan e vdekur

E gjithë historia e një mungese u kthye në librin më të bukur për dashurinë. Gjovalin Gjadri, inxhinjer me profesion do të ulej të shkruante mallin për të...

Bashkim Shehu dhe Luljeta Lleshanaku pretendentë për Balkanika 2016

Bashkim Shehu dhe Luljeta Lleshanaku janë dy autorët shqiptarë kandidatë për çmimin e madh të letërsisë Balkanika, që do të shpallet të dielën në Shkup....

Dy nudot e mbetura në zyrën e dekanit rus

I veshur me këmishë të kuqe, e kokën e mbështetur në duar, Danish Jukniu pozon për mikun e tij Jakup Keraj. Vepra e cila sot ruhet në arkivin e Galerisë...

Mediat franceze: Luiza Xhuvani, luajti tragjedinë e saj tek “Lukrecia Borxhia”

Nga Frédérique Roussel Në Maj Teatri Kombetar , një vend i pasur me histori do të shkatërrohet, Eric Vigner zgjodhi të ngjisë në skenë në shqip pjesën e...

“Nëse do jetoja Luftën e Dytë Botërore, do rreshtohesha me partizanët”

Mirela Kumbaro 29 Nentor 2017 Debati, me dashje i pashterruar, për datën 29 Nëntor nuk e ndryshon dot Historinë. Pasi i lodhi mediatikisht historianët...

Kalaja e Krujës mbyll dyert në ditën e çlirimit të qytetit

Vizitorë nga Shqipëria dhe Kosova kthehen të zhgënjyer! Kruja festoi ditën e çlirimit me kalanë e mbyllur. Në 27 nëntor të vitit 1443 Skënderbeu liroi kalanë...