Kategoria: Kulturë

Kolltuku i agonisë së Molierit

(Në vazhdë të “Impresione parisiane”) Luan Rama Shumë vite më parë, kur aktori franko-shqiptar Rexhep Mitrovica interpretonte « Hamletin » në teatrin e...

85 vjeçe dhe e bukur si Tinka Kurti

E bukura e Tinka Kurtit nuk është vetëm në portretin e saj, në rolet që spikatën aq shumë në kinematografinë shqiptare. E bukura tek ajo është kudo, në...

Rama shpreh ngushëllimet për akademikun: Ylli Popa la pas një kujtim të mirë

Kryeministrit Edi Rama, me anë të një postimi në Facebook, ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të akademikut të njohur Ylli Popa. “Lamtumirë...

Shuhet akademiku Ylli Popa

Akademiku Ylli Popa një zë i njohur në jetën akademike shqiptare është ndarë nga jeta pasditen e së martës në moshën 87 vjecare. Ylli Popa është intelektual...

Fotografët holandezë tregojnë komunizmin shqiptar

E kush nuk i kujton trikot me rombe, kur ishim të vegjël, apo këmishat e thjeshta të baballarëve. Piet den Blanken fotograf holandez që ka vizituar Shqipërinë...

Kolë Idromeno, i pari i tragjedisë së pikturës realiste shqiptare

Eleni Laperi Dy fjalë sot për Nikolla Idromenon, i cili u lind 157 vjet më parë, në 15 gusht të vitit 1860 në Shkodër. Fëmija i dytë i Arsen Idromenos dhe Roza...

Stacioni i autobusëve të Prizrenit hap dyert për artin bashkëkohor

Autostrada Biennale në edicionin e parë të titulluar ‘’E Ardhmja e Kufijve’’, terminalin e  autobusit do ta ketë vendtakim të artistëve, puna e të...

Si u provokuan kineastët shqiptarë në Varna të Bullgarisë në 1965-ën

Më 4 gusht 1965 gati 52 vjet më parë kinematografia shqiptare mori pjesë për herë të parë në një Festival Ndërkombëtar të Filmit, në Festivalin e parë të...

DOKUFEST XVI shpall fituesit

“Buffet” nga Goran Dević, fiton trofeun e Ballkanit Edicioni I 16-të të Dokufest ka mbyllur siparin e tij me një jave të jashtëzakonshme në Prizren, ku ishin...

Kush janë 24 anëtarët e rregullt të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë?

Asambleja e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë ka 24 anëtarë të rregullt.  Të ndarë sipas fushave të ndryshme ku operojnë, ata konsiderohen personalitetet...