Kategoria: Kulturë

Tinka Kurti, një bukuri që nuk plaket

Tinka Kurti, një nga personazhet e rëndësishëm të teatrit shqiptar mbush sot 85 vjeç. Urimet për gruan që I ka dhënë aq shumë kinematografisë dhe teatrit...

Nga ditari i Lasgushit: Vdekja e Klarës, maces së dashur

Tiranë, e Djelë 30/III/75: Më vdiq “Klara”, macja ime e dashur. E gjeti të vdekur Maria jashtë shtëpisë së Jani Janaqit, në rrëzën e avullisë së tij...

Gazetari Marin Mema, çmim për “Gjurmë Shqiptare”

Pas Prishtinës, gazetari i Top Channel, Marin Mema është nderuar me një çmim të veçantë edhe në Itali. Ky vlerësim u bë gjatë një aktiviteti që organizohet...

Artistët e mëdhenj, në fotot e fëmijërisë

Monika Lubonja drejtoresha e Qëndrës Kulturore për Fëmijë, në prag të 70-të vjetorit të kësaj qendre ka publikuar një mori fotosh ndër vite, ku spikasin foto...

75 vjet më parë: Dita kur u shua Faik Konica

Ilir Ikonomi Meqenëse 15 dhjetori shënon 75-vjetorin e vdekjes së Faik Konicës, po ju paraqes disa foto që i bëra apartamentit në Uashington DC ku ai ndërroi...

Onufri me artistë të lindur në vitet ’70-’80

Edicioni I 23-të I Ekspozitës Ndërkombëtare “Onufri”, do të hapet më 20 dhjetor në Galerinë Kombëtare të Arteve. Kuruar nga Gaetano Centrone, ekspozita...

Gentian Kurti: Të ndalohet prodhimi i filmave për komunizmin

Ajo është një vajzë e vogël që vrapon përtej ekranit të kompjuterit, duke sjellë në kujtesën e burrit që e sheh këtë vidio çdo çast kujtimet e një kohë...

Shuhet historiani Kristaq Prifti

Kristaq Prifti një figurë e njohur e historigrafisë shqiptare u shua në moshën 85-vjeçare; duke lënë pas një punë të çmuar. Akademik, historian i njohur,...

Fate Velaj kërkon të vendoset busti i Ismail Qemalit në Lyon të Francës

Fate Velaj, ish-këshilltari për kulturën I kryeministrit Edi Rama, dhe tashmë deputet në Kuvendin e Shqipërisë ka qene i ftuar nga Kryetari I Bashkisë së Lyonit...

Xhamia e Larme Tetovë dhe Mualimi Molla Mahmud Asllani

08.12.2017                                Hamdi Aliti Xhamia e Larme Tetovë Xhamia e larme e cila gjendet në anën e vjetër te Tetovës po ashtu edhe...